Топ 10 техники за естетична медицина: героите на нашето време

естетично подмладяване на кожата на лицето

Всяка година Американското дружество по естетична и пластична хирургия (ASAPS), една от най-уважаваните професионални асоциации, публикува статистика за търсенето на услуги. През 2016 г. топ най-популярните области в нехирургичната козметология включват инжекционни и лазерни техники: ботулинова терапия, инжекции с хиалуронова киселина, лазерна епилация, лазерно възстановяване на кожата, както и фотоподмладяване, микродермабразио и други.

В нашата статия ще говорим за най-популярните методи на „медицина за красота".

Инжекционни техники в козметологията

Инжекциите са популярни преди всичко, защото ви позволяват да получите желания резултат без хирургическа намеса. Видовете инжекции варират в зависимост от дълбочината, на която се извършват: от повърхностните слоеве на кожата до дълбоките мускулни слоеве. Продължителността на ефекта също варира: от няколко седмици до няколко години.

Нека характеризираме основните техники за инжектиране, които се използват днес в козметологията.

Ботулинова терапия

Това е въвеждането на лекарства, направени от ботулинов токсин, произведен от бактерията Clostridium botulinum. Действието му блокира предаването на нервни сигнали към мускулите, така че те се отпускат. Първоначално терапията с ботулинов токсин се използва за лечение на заболявания, свързани със спазми, като тикове, а по-късно започва да се използва за изглаждане на бръчки.

Показания за употребата на ботулинов токсин в козметологията са мимически бръчки - в ъглите и около очите, на челото, в ъглите на устата, назолабиални гънки, както и промени в овала на лицето. Средно дълбоките бръчки се изглаждат с помощта на ботулинов токсин, обръщайки редица промени, свързани с възрастта.

Процедурата не се извършва, ако пациентът има възпалителни кожни заболявания, нарушения на кръвосъсирването или е лекуван с антибиотици и антикоагуланти. Противопоказанията също включват бъбречна или чернодробна недостатъчност, индивидуална непоносимост към лекарства с ботулинов токсин и пареза на лицевите мускули. Инжекциите не се дават на жени по време на бременност и кърмене. Лекарите се отнасят с повишено внимание към пациенти, които имат склонност към подуване, херния на клепачите и мозъчно-съдови инциденти.

Подготовката за процедурата не изисква сериозни ограничения: препоръчително е да избягвате физическа активност и да не пиете алкохол. Инжектирането с фини игли обикновено не причинява дискомфорт. Лекарят може да извърши до 25 инжекции в една област на лицето по време на процедурата. Това отнема 10–15 минути. Ефектът може да се оцени след 2 седмици. Бръчките се изглаждат поради отпускане на мускулите, но с професионално извършени инжекции, изражението на лицето и изражението на лицето се запазват.

Резултатът от ботулиновата терапия е обратим, ефектът продължава от 3 до 6 месеца. След това подвижността на лицевите мускули се възстановява напълно.

На бележка

Една единица действие е равна на 3 × 107 молекули ботулинов токсин. Дозировката (броят единици на действие) се определя от козметолога. Средно говорим за следните цифри:

  • зона на челото - 20-30 единици;
  • брадичка - до 10 единици;
  • зона около очите - 24 единици;
  • нос и мост на носа - 10 единици.

Контурна пластика

По време на процедурата лекарят използва специални пълнители (филъри) за коригиране на бръчките, контура на лицето и отделните му зони. Съвременните инжекции в козметологията се извършват с помощта на филъри, които позволяват да се постигне така нареченият ефект на 3D моделиране, като същевременно се запазват всички черти на лицето.

На бележка
Повечето съвременни филъри са направени на базата на хиалуронова киселина. Той е част от междуклетъчното вещество и играе важна роля за поддържане на водния баланс на тъканите и тяхното възстановяване при увреждане. Инжекциите с хиалуронова киселина не само помагат за овлажняване на тъканите, но и стимулират собственото производство на рамкови протеини в тялото - колаген и еластин.

Индикациите за контурна пластика включват бръчки, гънки и неясен овал на лицето. Противопоказания: рак, диабет, заболявания на съединителната тъкан, кожни заболявания, нарушения на кръвосъсирването, бременност и кърмене, индивидуална непоносимост.

Контурната пластика не изисква специална подготовка. Редица лекарства за него съдържат анестетик, в противен случай лекарят може да даде локална анестезия. След контуриране са възможни отоци, синини и втвърдяване в зоната на инжектиране, които преминават от само себе си в рамките на няколко дни.

Ефектът от контурирането може да продължи до две години.

Биоармиране

Хиалуроновата киселина е намерила приложение в биоармирането, специална процедура, която води до формирането на „вътрешната рамка" на лицето. Ако кожата на пациента е загубила тонуса си, изглежда отпусната, скучна, ако има фини бръчки и признаци на птоза, тогава лекарят инжектира лекарства по „линиите на увисване", които поддържат тонуса на кожата отвътре. В този случай лекарят може да предвиди как точно ще се образуват бръчките и чрез въвеждането на препарати с хиалуронова киселина да предотврати появата им.

Биоревитализация

Инжекциите също са показани за овлажняване и насищане на кожата на определена област с хранителни вещества. В този случай говорим за процедурата по биоревитализация. С негова помощ можете да подобрите състоянието на кожата на ръцете, деколтето, шията и лицето.

Инжекциите са противопоказани, ако пациентът има възпалителни кожни заболявания или алергии към компонентите на лекарството. Периодът на бременност, кърмене, както и обостряне на соматични заболявания също са пречка както за биоревитализацията, така и за биоармирането.

Не е необходима специална подготовка преди прилагане на хиалуронова киселина. Леко зачервяване на кожата след биоревитализация изчезва в рамките на няколко часа. Ефектът продължава до 12 месеца. Биоревитализацията обикновено се извършва веднъж на 1-2 месеца.

Векторно повдигане

За да стегнат кожата на определени области (например в областта на скулите, брадичката), лекарите използват векторен лифтинг. Подобно е на биоармирането, само лекарството се инжектира по няколко успоредни линии в посока на желаното повдигане.

За векторен лифтинг се използват препарати от хиалуронова киселина и калциев хидроксиапатит. Изборът в полза на последния се прави, ако е необходимо повдигане на зона, склонна към подуване. Времето за резорбция на това лекарство е по-дълго от това на хиалуроновата киселина - до 3 години.

Плазмолифтинг

Същността на тази техника е да се приложи на пациента собствена кръвна плазма, съдържаща тромбоцити. Плазмата съдържа много биологично активни компоненти, които стимулират растежа на клетките, участват в метаболизма и, което е много важно, собствената кръвна плазма не е чуждо вещество за тялото. Това означава, че не се отхвърля и не предизвиква алергични реакции.

Плазмолифтингът подобрява микроциркулацията в кожата, нормализира водния баланс и укрепва местния имунитет. Процедурата се извършва, ако пациентът започне да развива фини бръчки, първите признаци на възраст, за възстановяване на здравето на кожата (например след слънчево изгаряне). Плазмолифтингът може да засили ефекта и от други козметични процедури.

Плазмолифтингът също има редица противопоказания, въпреки че те са малко:

  • онкологични заболявания, хепатит, кръвни заболявания;
  • бременност и кърмене;
  • инфекциозни и възпалителни кожни заболявания;
  • обостряне на хронични заболявания, остри инфекции.

За извършване на плазмолифтинг се вземат 20-40 ml кръв от вената на пациента. След това се центрофугира в специален режим, за да се получи плазмена фракция с високо съдържание на тромбоцити. След това лекарят инжектира получената фракция интрадермално в микропапули в цялата третирана зона. Стандартният курс включва 4 сесии с интервал от 7-14 дни, като ефектът може да продължи до две години. Въпреки това се препоръчва курсът да се повтаря веднъж годишно.

Мезотерапия

Прилагане на лекарства чрез микроинжектиране директно в кожата за подобряване на нейните свойства. Мезотерапията се използва за допълнително подхранване и овлажняване на кожата и предотвратяване на стареенето. Използва се и за борба със стриите и за стимулиране на растежа и жизнеността на косата. За инжекции можете да използвате не само отделни лекарства, но и мезотерапевтични коктейли, които имат сложен ефект. При повърхностно приложение биоревитализацията и плазмолифтингът също се считат за варианти за мезотерапия.

За големи площи, които трябва да бъдат третирани, лекарите използват специални устройства - инжектори. Необходимостта от анестезия се определя от индивидуалната чувствителност на пациента.

Инжекционните техники са привлекателни предимно за пациенти, които се страхуват от операция. Но си струва да се има предвид, че винаги е възможно да възникне индивидуална реакция към лекарството, което е трудно да се предвиди предварително. В допълнение, инжекциите носят риск от образуване на хематоми, промени в цвета на кожата, фиброза - образуване на уплътнение на мястото на инжектиране. Всички тези рискове трябва да бъдат обсъдени предварително с Вашия лекар.

Както показва статистиката. . .
. . . жените във възрастовата група от 35 до 64 години са около 60% от всички потърсили помощ от козметолози.

Лазерни технологии в естетичната медицина

Същността на лазерното излагане може да бъде разбрана чрез дешифриране на съкращението LASER - Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation - „усилване на светлината с помощта на стимулирано лъчение". Тоест, лазерът е устройство, което "концентрира" електромагнитното излъчване в много мощен насочен лъч. Благодарение на това лазерният лъч може да бъде насочен точно и импулсно.

Използването на лазер в козметологията е възможно в няколко области.

Лазерно подмладяване

Техниката се основава на нагряване на кожата с лъч. Този ефект е краткотраен, което означава, че не причинява сериозни щети. Въпреки това е достатъчно да предизвика възпаление като отговор. В резултат на това се стимулира производството на колаген в кожата, а той е структурен протеин, който придава еластичност и тонус. С този ефект бръчките се „избутват" навън.

Показания за лазерно подмладяване са фини бръчки, видима съдова мрежа, разширени пори, птоза на меките тъкани, нарушен контур на лицето, наличие на белези по кожата, пост-акне, двойна брадичка, излишна пигментация. Процедурата е противопоказана, ако пациентът има възпаления и тумори в третираната зона, псориазис или кожни заболявания. Лазерно подмладяване не се прави по време на бременност или при силен тен. Процедурата изисква особено внимание при пациенти със захарен диабет, хипертония, ангина пекторис, при пациенти с кръвни заболявания и др.

Дълбокото лазерно подмладяване не изисква специална подготовка и се извършва без упойка. За да получите траен ефект, трябва да направите 3-4 процедури на интервали от един месец.

Фракционна фототермолиза

Бръчки, старчески петна, разширени пори, белези по кожата, пачи крак, стрии, малки съдови дефекти - всички тези проблеми могат да бъдат решени, ако се подложите на процедура на фракционна фототермолиза.

Това също е лазерна технология за естетична медицина, но тук лъчът има свои собствени характеристики. Той е разделен на няколко микролъча (фракции), всеки от които е не по-дебел от човешки косъм. Всички те засягат микроскопични участъци от кожата, като по този начин се получава нещо като „мрежесто" третиране – редуват се зони, засегнати от лазерния лъч, с незасегнати. В третираните зони колагенът и еластинът се разрушават, а в останалите непокътнати клетки се стартират процесите на възстановяване на „загубите". Това обновява кожата, повишава нейната еластичност, тонус и подобрява външния вид.

Фракционната фототермолиза е процедура, която може да се извършва дори върху чувствителни зони на лицето, като клепачите. Противопоказания за него са бременност, рак, диабет, инфекциозни заболявания или кожни заболявания в остър стадий.

Възстановяването след фракционна фототермолиза настъпва бързо, буквално в рамките на една седмица, а основният слой на епидермиса се връща към нормалното още на първия ден. За да бъде ефектът по-изразен, лекарите препоръчват да посещават 3-4 сесии на интервали от един месец.

При повишена чувствителност пациентът се подлага на процедура с анестетичен гел, но в повечето случаи това може да се избегне.

СМАС лифтинг

Английското съкращение SMAS - superficial muscular-aponeurotic system - означава "подкожен мускулно-апоневротичен слой". Образува се от мускули и връзки. Повдигането на този слой ви позволява да постигнете добри резултати. Тоест, стягайки кожата, се борим с повърхностните бръчки, а въздействайки на SMAS, изглаждаме по-дълбоките гънки.

SMAS лифтингът се извършва с помощта на ултразвуков апарат. Чрез нагряване на дълбоките слоеве на кожата и мускулите, ултразвуковата вълна предизвиква тяхното свиване и активира производството на структурни протеини. Ускоряването на метаболитните процеси води до подобряване на външния вид.

Доста често SMAS лифтингът се препоръчва на пациенти, които по една или друга причина не желаят да се подложат на оперативен лифтинг. Втората категория пациенти, които са подходящи за SMAS лифтинг са тези, които са претърпели оперативен лифтинг и се стремят да удължат резултата.

По време на процедурата, използвайки ултразвук, козметологът "вижда" дълбоките слоеве и оценява състоянието на мускулите и фасциите. Съответно терапевтичният ефект на енергийния ултразвук се насочва от лекаря в необходимата дълбочина върху желаните мускули, фасции и връзки.

SMAS лифтингът не изисква специална подготовка. Процедурата е умерено болезнена, приемането на аналгетик ви позволява да я издържите удобно. Ефектът е частично видим веднага след процедурата, а резултатите от лифтинга могат да бъдат оценени напълно след три месеца.

Инжекционните техники в козметологията и лазерната естетична козметология позволяват да се решат много проблеми, които само преди няколко години изискваха хирургическа намеса. Удължаването на младостта не е мечта само за жените. Днес към услугите на козметолозите се обръщат както млади хора, така и мъже, които преди това рядко са посещавали козметични клиники. И възможността за решаване на много проблеми без хирургическа намеса, разбира се, прави естетичната медицина все по-привлекателна и търсена.

Как да изберем козметологична клиника

Вероятно всеки посетител на козметични центрове ще каже, че един от ключовите моменти при избора на „вашата" клиника и „вашия" лекар е индивидуалният подход, който се прилага (или не се прилага) от специалист. Козметолог ще ви разкаже за нюансите на комбиниране на лични и обективни подходи:

„Работейки в козметологията, не можем да действаме само въз основа на нашите предпочитания и съображения. Трябва да се съобразим с очакванията на пациента, с настроението му, включително съмненията и страховете му. Тук опитът на специалистите играе решаваща роля. Например, в клиниката Gradient работят козметолози с висше медицинско образование, специализация в областта на естетичната медицина, както и обучени в съвременни техники. Това дава възможност да се погледне по-широко на проблема.

И не можем да не споменем важността на модерното оборудване. Производителите вървят към подобряване на устройствата и клиниките, както и самите пациенти със сигурност обръщат внимание на това.

Естетичната медицина и козметологията дава възможност да се коригират много несъвършенства на външния вид, като бръчки, белези, акне, което подобрява външния вид и удължава младостта.

Изразителните бръчки, които показват възрастта, могат да бъдат елиминирани чрез козметични процедури като интрадермално контуриране на лицето.

Съвременните технологии в медицината помагат за решаването на много козметични проблеми без използването на радикални мерки.

Цената на козметичните процедури зависи от сложността на задачата, зоната на корекция и обема на работата.

Можете да зададете всички въпроси, които имате при първата си консултация с козметолог.